Aktuality

Trichogramma

Co je to Trichogramma?


Trichogramma (česky drobněnka) je malá vosička, která se přirozeně vyskytuje v přírodě. Tam klade svá vajíčka do vajíček motýlů. Vosička je veliká zhruba 0,3 mm, takže špendlíková hlavička je 10 x větší!

V přírodě se však Trichogramma vyskytuje ve velice malém počtu. Ochrana spíží před potravinovým molem spočívá ve vypuštění velké dávky vosiček najednou. V dnešní době se Trichogramma běžně používá pro biologickou ochranu před různými druhy škodlivých motýlů v Německu, Francii nebo Anglii.

Co musím udělat, než začnu používat Trichomol?

Co musím udělat před tím, než budu aplikovat TrichoMol?


Zkontrolovat všechny možné zdroje nákazy – místa, kde skladujete:

suché potraviny (mouku, oříšky, strouhanku, čaje, těstoviny…)
krmivo pro psy, křečky, ptáky a další zvířata
dekorace z přírodních materiálů (suché květy, slaměné ozdoby)
pochutiny jako čokoláda, chipsy, sladkosti (zkontrolujte i bar v obývacím pokoji popřípadě jiné skrýše)


Všechny napadené potraviny co nejdříve vyhoďte nebo spalte. Před aplikací vosičky je dobré odstranit zbytky potravin ze skříní. Tímto se zbavíte ohnisek, na kterých by se mohli moli živit. Ve skříních ale zůstanou mikroskopická vajíčka, které moli kladou zpravidla do různých záhybů a chráněných míst, ke kterých se člověk nedostane. A právě v této chvíli je dobré aplikovat Trichogrammu, která čichem vyhledává vajíčka molů. Díky své velikosti je schopná prolézt všechny záhyby skříní a efektivně tak zničit vajíčka molů.

Trichogramma se množí, dokud jsou v dosahu vajíčka molů. Jakmile už další vajíčka nejsou k dispozici, Trichogramma zahyne a postupně se přemění na prach (je velká asi jako zrnko krupice).

Moli šatní

Jak poznat šatního mola?

Šatní mol (Tineolla bisseniella) je drobný motýl v čeledi zavíječovití. Tento škůdce má několik zajímavých vlastností – například jeho larvy jsou schopny trávit keratin, což je v živočišné říši velice vzácné. Další zajímavostí je, že dospělý motýl nepotřebuje k životu pít, potřebnou vodu si vyrábí metabolismem.

V domácnostech napadá všechny materiály, které obsahují keratin – vlna, vlasy, kůže nebo peří. Konkrétně to tedy mohou být: svetry, bundy, trička z merino vlny, péřové peřiny, kožené bundy nebo taburety, koberce tkané z přírodních materiálů. Mol šatní bohužel napadá při nedostatku potravy i bavlnu nebo len (materiály rostl. původu). Naopak, syntetické materiály jako polyester nebo polyamid nikdy nekonzumuje.

Moli v potravinách

Jak poznat potravinového mola?
Potravinový mol (Plodia interpunctella) je motýl z čeledi zavíječovití. Jedná se o běžného škůdce potravin, rozšířeného po celém světě, kterého je velmi obtížné se zbavit.

Dospělý motýl má béžovo-hnědé křídla, oddělené tmavým proužkem. Rozpětí křídel je kolem 2 cm. Moli obvykle kladou 200 – 300 vajíček na povrch potravin, ze kterých se poté líhnou bílé larvy o velikosti asi 1 cm. V závislosti na teplotě má potravinový mol 2 – 5 generací za rok. Motýli obvykle létají v noci, přes den jsou vidět jen zřídka.

Proč jsou potravinoví moli nebezpeční?
Moli napadají potraviny, které jsou tímto znehodnoceny. K potravinám se dokáží dostat i přes pevné obaly včetně uzavíratelných dóz. Přítomnost larev v potravinách poznáte podle bílých vláken, které kolem sebe vytváří housenky.

Napadené potraviny nikdy nekonzumujte! V exkrementech molů je mohou množit např. roztoči nebo plísně což může po konzumaci způsobovat alergické reakce, podráždění sliznic nebo střevní onemocnění.

 

Informace ohledně objednávek

Vážení zákazníci,

 

U objednávání vosiček je vždy u produktu uveden termín objednání a také expedice. Objednáváme vždy jednou za 14 dnů a to v pátek do 9h.

Pokud jste zvolili u Vaší objednávky osobní odběr, vyčkejte na obdržení emailu nebo SMS zprávy ohledně vyzvednutí vosiček. Dříve se na prodejnu nedostavujte.

Zboží bude na prodejně uloženo maximálně tři pracovní dny. Jedná se o živé zboží a je potřeba jej ihned aplikovat.

Pokud jste zvolili dopravce, tak zboží odchází vždy ve středu jednou za 14 dnů.

Není možné volit si termín dodání zboží. 

 

Děkujeme!

Zbavte se molů přírodní cestou

Určitě se vám někdy stalo, že jste šli třeba péct, otevřeli dózu s moukou a v tom se nacházelo nemilé překvapení. a co teprve potom, kdy se vám moli pustí do vašeho nejoblíbenějšího trika nebo svetru.

Podíváme na to, jak se těchto nezvaných návštěvníků zbavit přírodní cestou, která bude šetrná pro vaše potraviny i oblečení, ale hlavně pro vaše zdraví.

Moli jsou malí nenápadní motýlci se šedými nebo béžovými křídly. Pokud v bytě najdete jednoho nebo dva motýlky, většinou tomu nebudete věnovat pozornost. Bohužel se ale může stát, že jich budete vidět stále víc a najednou zjistíte, že máte zamořený celý byt. Zbavit se molů není lehké, často s nimi budete bojovat mnoho týdnů, nebo se budou čas od času vracet.

Jak poznáme, že se nám doma usídlili moli?

Nejčastěji zjistíme přítomnost molů tak, že přistihneme dospělého motýla, jak bezcílně poletuje po bytě a sedá na stěny. Dospělci létají hlavně v noci, ale může se stát, že některého z nich vyplašíme i ve dne. Pokud některého z nich zahlédneme, je velmi pravděpodobné, že se v domácnosti vyskytují i larvy a vajíčka. V takovém případě je důležité co nejrychleji najít zdroj a včas zamezit dalšímu líhnutí. Mol potravinový má velmi pestrý jídelníček, nepohrdne moukou, strouhankou, čokoládou, čaji, kořením, sušeným ovocem. Pochutnat si však může i na granulích nebo krmivech pro domácí mazlíčky. Mol šatní se potravně orientuje na oděvy a materiály obsahující keratin – vlna, kůže, peří.

Co dělat při napadení potravin?

Potraviny, které mol napadne, jsou znehodnocené a je třeba je vyhodit. Pokud takovou potravinu sníte, nemusíte se bát žádných zdravotních komplikací. V těchto potravinách se však mohou nacházet výkaly v podobě malých kuliček, dále pak jemná vlákna utkaná housenkami a zbytky zámotků. Zámotky mohou u citlivějších osob vyvolat alergické reakce.

Poté, co najdete v některé potravině moly, pusťte se do velkého úklidu. Je nutné pečlivě vysát a vytřít všechny skříňky a celou spíž, zejména pořádně zkontrolujte všechny rohy a pukliny ve zdech.

Důležité je poznat nepřítele

V našich domácnostech se vyskytují dva typy molů – laicky řečeno moli potravinoví a moli šatní. Je dobré umět je od sebe rozeznávat, aby bylo jasno, proti jakému „nepříteli“ stojíme. Potravinový mol je o něco větší, má tmavá křídla o rozpětí 2cm a na nich pruh. Naproti tomu šatní mol je menšího vzrůstu a jeho křídla jsou velmi světlá až zlatavá. Důležitým krokem je najít zdroj líhnutí. Je třeba velmi pečlivě prohlédnout všechny potraviny, napadené vyhodit a skladovací místa dobře vyčistit.

Chytrý pomocník – parazitická vosička Trichogramma evanescens

Šetrnou a účinnou metodou v boji proti šatním a potravinovým molům je nasazení parazitické vosičky Trichogramma evanescens, která čichem vyhledává pro člověka sotva viditelná vajíčka molů a do těch klade svá vajíčka. Díky své velikosti – menší než je zrnko máku – je schopna prohledat i ty nejmenší spáry a skuliny a úspěšně tak všechna vajíčka molů zlikvidovat. Samička Trichogrammy – česky drobněnky klade až 100 vajíček a je 10x menší než špendlíková hlavička. Její přítomnosti si v domácnosti ani nevšimnete, precizně odvede svoji práci a poté uhyne.

Jak se vosička aplikuje?

Vajíčka parazitické vosičky Trichogramma evanescens jsou dodávána na kartičkách, které jednoduše zavěsíte nebo položíte do blízkosti potravin, spíží nebo šatních skříní. Z kartiček se v průběhu dalších dní budou líhnout další a další vosičky, které okamžitě po vylíhnutí začínají vyhledávat hostitelská vajíčka. Tuto metodu je vhodné kombinovat s feromonovými lapáky, které vám pomohou zbavit se části dospělých molů. 

Přejeme vám úspěšný boj se škůdci v domácnosti.

6 položek celkem
Zpět do obchodu